Drobečková navigace

Úvod > Rozvoj obce > Zelená obec

Zelená obec

zelená obec

O projektu

Projekt Zelená obec je zaměřen na sběr baterií a drobného elektroodpadu od občanů přímo v místě jeho vzniku. Snadná recyklace vysloužilých elektrozařízení a baterií bez nutnosti cesty do sběrného dvora je předpokladem pro podporu uvědomělého chování obyvatel. Projekt byl spuštěn v březnu roku 2008 a v současné době je v projektu zapojeno přes 720 obcí.

Výhodou pro obec, která se do projektu zapojí, je svoz a ekologické zpracování veškerého obecního elektroodpadu zdarma. Obec zároveň získá podporu ve formě plakátu k označení sběrného místa, informačních letáčků a možnost využívat logo Zelená obec při komunikaci s veřejností.

Sběrný box

Do sběrného boxu patří např.:

1) Drobné domácí elektrospotřebiče (např.: žehlička, fén, holicí strojek, hodinky, budík, váha, zubní kartáček...)

2) Kancelářská technika (např.: myš, klávesnice, kalkulačka, počítačové komponenty, notebook...)

3) Elektronika (např.: rádio, videokamera, mobilní telefon, fotoaparát)

3) Lékařské přístroje (např.: el. teploměr, tlakoměr...)

4) Drobné kuchyňské elektrospotřebiče (např.: rychlovarná konvice, ruční mixér, fritovací hrnec, toustovač...)

5) Vybavení pro sport a volný čas (např.: tachometr, GPS navigace...)

6) Nářadí (např.: vrtačka, pila, bruska...)

7) Hračky (např.: elektrický vláček, autíčko, videohra...)

8) Baterie

9) Kompaktní zářivka

10) Tonery

11) CD a DVD

Do sběrného boxu nepatří:

1) Diskety, VHS a audiokazety

2) Velká elektrozařízení, která se do boxu nevejdou

Do sběrného boxu lze vhazovat veškerá elektrozařízení, která se do něj snadno vejdou, baterie, tonery, CD, DVD a kompaktní zářivky. Tonery a kompaktní zářivky je před vhozením do sběrného boxu potřeba zabalit do ochranného obalu a zabránit tak jejich rozbití. Sběrný box poskytneme zdarma.

Iniciátor projektu

Iniciátorem projektu je neziskově hospodařící společnost REMA Systém, a.s., která se zabývá organizací sběru, třídění, nakládání a recyklací elektroodpadu v celé České republice.

REMA Systém se v rámci své činnosti zaměřuje na komplexní řešení pro všechny skupiny elektrozařízení. Financování činností REMA Systému je zajištěno na základě finančního příplatku, který se od 1. září 2005 připočítává k ceně výrobku. Je pro všechny klienty v rámci REMA Systému závazný a pro daný výrobek vždy stejný tak, aby neskýtal konkurenční výhodu.